W nowym wykazie Ministerstwa, tzw. białej liście podatników VAT, uwzględnione są wyłącznie rachunki rozliczeniowe, a konkretnie rachunki wpisane w zgłoszeniu identyfikacyjnym z NIP lub CEIDG. Oznacza to, że pozostałe zostają przez Ministerstwo kwalifikowane jako błędne, czyli niepowiązane z danym przedsiębiorcą z punktu widzenia rozliczeń podatkowych. Może to doprowadzić do sytuacji, gdy kontrahent świadomie poda konto, którego używa, ale które nie jest klasyfikowane przez Ministerstwo jako poprawne.
W takim wypadku należy poinformować urząd skarbowy o transakcji dokonanej na błędny rachunek – w ciągu trzech dni od wykonania przelewu.
Wśród typów rachunków, które nie zostały zaklasyfikowane jako poprawne z punktu widzenia rozliczeń podatkowych, znajdziemy:
Przy czym rachunki wirtualne, które powiązane są bezpośrednio z rachunkami z wykazu, traktowane są przez fiskus jako rachunki poprawne (mimo że faktycznie nie figurują w wykazie). W tym przypadku wykorzystanie takiego e-rachunku nie wiąże się z ryzykiem sankcji.
Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że w listopadzie tego roku udostępni narzędzie umożliwiające szybszą weryfikację, czy rachunek wirtualny jest powiązany z rachunkiem umieszczonym w wykazie.
Problem sprawiają również rachunki bankowe zagranicznych przedsiębiorców, współpracujących z firmami polskimi. Na białej liście mogą znaleźć się bowiem tylko polskie rachunki bankowe – system potwierdzania rachunków (STIR), z którego korzystają urzędy skarbowe, rachunków zagranicznych zwyczajnie nie akceptuje. Zatem nowe regulacje w praktyce wymuszają na firmach zagranicznych, zarejestrowanych w Polsce jako płatnicy VAT, zakładanie kont w polskich bankach lub SKOK-ach. Nic nie wskazuje na to, aby firmy zagraniczne obowiązku zakładania polskich kont mogły w najbliższej przyszłości uniknąć.