Fundacja rodzinna pozwala nie tylko na zarządzanie zgromadzonym majątkiem, ale również na uniknięcie jego rozdrobnienia w przypadku dziedziczenia. Aby założyć fundację rodzinną, należy dysponować kapitałem początkowym w wysokości 100 tys. zł. Następnie spełnić warunki, o których pisaliśmy w poprzednim artykule.
Założenie fundacji rodzinnej wiąże się z szeregiem korzyści podatkowych:
Co do zasady, wypłata środków na rzecz beneficjenta opodatkowana jest w wymiarze 15% CIT od kwoty wypłacanych środków. Fundacja jako osoba prawna zwolniona jest z podatku CIT. Jeśli chodzi o podatek PIT, objęte są nim świadczenia dla beneficjentów, w wymiarze 15% PIT.
Warto zaznaczyć, że podatek ten jest płatny w chwili wypłaty środków na rzecz beneficjenta. Wyjątkiem od reguły jest zwolnienie od podatku PIT, gdy beneficjentami są bliscy rodziny fundatora. Beneficjenci fundacji rodzinnej zwolnieni są również od podatku od spadków i darowizn.
W przypadku likwidacji fundacji rodzinnej, fundator oraz jego najbliżsi beneficjenci mogą liczyć na zwolnienie z podatku dochodowego (PIT) z tytułu otrzymanych świadczeń. To istotne ułatwienie, które sprawia, że rozwiązanie fundacji nie wiąże się z wysokimi obciążeniami podatkowymi dla członków rodziny. Dla pozostałych beneficjentów likwidacja fundacji wiąże się z opodatkowaniem na poziomie 10% lub 15% w zależności od sytuacji, co wciąż jest korzystnym rozwiązaniem w porównaniu do standardowych stawek podatkowych.
Z końcem lipca 2023 roku przywrócono obowiązek zgłaszania krajowych schematów podatkowych. W praktyce oznacza to, że podatnicy muszą zgłaszać takie schematy w ciągu 30 dni od ich powstania. W związku z tym, powstaje pytanie, czy fundacje rodzinne, utworzone na podstawie ustawy o fundacjach rodzinnych z maja 2023 roku, będą podlegały obowiązkowi zgłaszania. Wciąż pojawiają się wątpliwości co do szczegółowych zasad tego raportowania, dlatego warto być na bieżąco z nowymi regulacjami.