Przepisy ustanawiające obowiązek stosowania JPK_CIT wejdą w życie 1 stycznia 2025 roku.
Standaryzacja tych danych w postaci pliku zamkniętego ułatwia przesyłanie danych sformatowanych zgodnie z jego wymaganiami, niezależnie od używanego w firmie systemu czy oprogramowania księgowego. Pozwala na automatyczne porównywanie danych i zestawiania ich z informacjami uzyskanymi od kontrahentów.
Ustawa wskazuje dodatkowy zakres danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe, by były zgodne z wymogami nakładanymi na podatników przez obowiązek wysyłki JPK_CIT.
Przede wszystkim mowa o numerze identyfikacji podatkowej kontrahenta podatnika oraz numerze identyfikujący fakturę w Krajowym Systemie e-Faktur – w przypadku faktur wystawionych przez podatnika stanowiących dowód księgowy.
Ponadto znaczniki identyfikujące konta ksiąg wykazywane według słownika znaczników identyfikujących konta ksiąg oraz dane potwierdzające nabycie, wytworzenie lub wykreślenie środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej z ewidencji środków trwałych or lub wartości niematerialnych i prawnych – numer identyfikujący fakturę w Krajowym Systemie e-Faktur, o ile został nadany do dnia przekazania księgi,
Ostatnią grupą danych niezbędnych jest wysokość różnicy pomiędzy wynikiem finansowym ustalonym na podstawie przepisów o rachunkowości a wynikiem podatkowym ustalonym na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych.
Nowy format raportowania obejmuje przesyłanie ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej, wykorzystując strukturę JPK-KR dostosowaną do podatku CIT. Wprowadzone zmiany obejmują rozbudowanie plików o szczegółowe dane, takie jak identyfikacja kontrahenta podatnika wraz z jego numerem NIP, numer identyfikacyjny faktury w KSeF, a także znaczniki identyfikujące konta rachunkowe.
Uwzględniane będą dane potwierdzające nabycie, wytworzenie lub wykreślenie z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Istotnym elementem jest również wykazanie wysokości, rodzaju oraz typu różnic między wynikiem bilansowym a podatkowym, a także dochodu podlegającego opodatkowaniu w przypadku podatników opodatkowanych ryczałtem od dochodów spółek. Przesyłanie plików JPK CIT będzie obowiązkowe w ściśle określonym terminie, a prowadzenie ksiąg rachunkowych musi być realizowane w taki sposób, aby umożliwiało generowanie plików JPK CIT.
Omawiane przepisy będą wprowadzane zgodnie z ustalonym harmonogramem dla lat podatkowych rozpoczynających się po następujących datach: