Z początkiem grudnia 2021 r. w Polsce zacznie obowiązywać tzw. Krajowy Rejestr Zadłużonych, czyli ogólnodostępny, jawny rejestr dłużników, tj. osób lub podmiotów, wobec których zostały prowadzone postępowania restrukturyzacyjne bądź upadłościowe, zakończone prawomocnym wyrokiem.
Datę wejścia w życie przepisów przekładano już dwukrotnie od czasu uchwalenia ustawa w grudniu 2018 roku. Najnowszy, aktualnie obowiązujący i prawdopodobnie ostateczny termin to 1 grudnia 2021 r.
Co do zasady, do Krajowego Rejestru Zadłużonych nie można trafić na drodze zgłoszenia lub zawiadomienia ze strony osób fizycznych, prawnych lub samych wierzycieli. Bazę danych KRZ mają być uzupełniane regularnie wyłącznie przez sądy i komorników na podstawie trwających postępowań i zapadających prawomocnych wyroków. O tym, kto może znaleźć się w Rejestrze, decydują warunki przedstawione w treści ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych z dnia 6 grudnia 2018 r. (z treścią ustawy zapoznasz się tutaj: Dz.U. 2019 poz. 55).
Zgodnie z art. 2 pkt 1, do Rejestru mogą trafić informacje o osobach fizycznych, osobach prawnych oraz jednostkach organizacyjnych niebędących osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną – wobec których są albo były prowadzone postępowania restrukturyzacyjne lub upadłościowe. Dodatkowo obejmuje podmioty niewypłacalne lub zagrożone niewypłacalnością.
Osobną kategorią są osoby fizyczne, wobec których toczy się egzekucja świadczeń alimentacyjnych oraz egzekucja należności budżetu państwa powstałych z tytułu świadczeń wypłacanych w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, a które zalegają ze spełnieniem tych świadczeń za okres dłuższy niż 3 miesiące.
Dlatego należy szczególnie zaznaczyć, że do Krajowego Rejestru Dłużników nie trafiają wszyscy bez wyjątku dłużnicy.
Podmioty, osoby prawne i fizyczne, których dane personalne pojawiły się w KRZ, nie otrzymają możliwości wystosowania wniosku lub petycji z prośbą o usunięcie danych. W tym przypadku ponownie zastosowanie mają warunki wyraone explicite w treści ustawy.
Zasada naczelna brzmi, że dane dłużnika automatycznie przestają być ujawniane po upływie 10 lat od dnia prawomocnego zakończenia lub umorzenia postępowania. Jednakże obowiązują warunki dodatkowe, które modyfikują ten okres. To m.in.:
Zakres informacji zawartych w Krajowym Rejestrze Zadłużonych wyrażony jest wprost w treści ustawy. Poza podstawowymi danymi – do których należą: imię i nazwisko lub nazwa firmy, adres, miejsce zamieszkania, numer NIP, PESEL lub KRS – rejestr zawierał będzie również bardziej zaawansowane informacje, takie jak:
Dostęp do rejestru prowadzonego przez Ministerstwo Finansów będzie bezpłatny i nieograniczony (tzn. nie będzie wymagał zakładania dodatkowego konta). Z podanych informacji wynika, że serwis będzie oferował możliwość wyszukiwania rekordów po jednym z poniższych kryteriów:
Przypominamy, że do Rejestru mogą trafić informacje na temat osób fizycznych, firm oraz jednostek organizacyjnych ze zdolnością prawną, jeżeli przekazane zostały przy spełnionych warunkach ustawowych przez sądy i komorników (nigdy przez wierzycieli nawet na ich wyraźny wniosek). Po upływie określonego czasu (o czym piszemy szczegółowo niżej), dane osobowe dłużników będą usuwane z zestawienia.