Loading...
28 listopada 2019

Mały ZUS plus od 1 lutego 2020 roku

Pod obiegową nazwą „Mały ZUS” kryje się projekt ulg socjalnych dla mikroprzedsiębiorstw. „Mały ZUS plus” przynosi rozszerzenie przepisów, przede wszystkim zwiększenie limitu kwalifikacyjnego dla przedsiębiorstw do poziomu 120 tys. zł rocznego dochodu. Dzięki temu więcej firm zakwalifikuje się do obniżki składki na ubezpieczenia społeczne. Przepisy wejdą w życie z początkiem lutego 2020 roku.

Mały ZUS plus – dla kogo jest przeznaczony?

Projekt Mały ZUS plus przewiduje zwiększenie progu przychodu kwalifikującego do ulgi z 63 tys. zł (obowiązującego od 1 stycznia 2019 roku w ramach Małego ZUS-u) do wartości dochodu nie przekraczającej 120 tys. zł rocznie. Zmiana przychodu na dochód w warunku kwalifikacyjnym jest istotna – dzięki temu zwiększa się pewność, że na uldze skorzystają firmy realnie potrzebujące wsparcia. Nowa wartość miesięcznych składek będzie liczona proporcjonalnie od uzyskiwanego miesięcznego dochodu. Zgodnie z rządowymi kalkulacjami, przedsiębiorcy mogą liczyć na składki niższe nawet o kilkaset złotych miesięcznie.

Ustawa przewiduje też wyjątki co do reguły przy kwalifikowaniu do ulgi. Mały ZUS plus nie obejmuje tych przedsiębiorców, którzy korzystają ze zwolnienia z podatku VAT lub rozliczają się przy pomocy karty podatkowej – z uwagi na trudności w wyliczaniu podstawy wymiaru składek. Również firmy opłacające ZUS w ramach 24-miesięcznych preferencyjnych składek zostały wykluczone ze względu na fakt, że obniżka stawki nie będzie dla nich korzystna. Dodatkowo z obniżki nie będą mogli skorzystać przedsiębiorcy wykonujący usługi na rzecz swoich byłych pracodawców (ze względu na ryzyko masowych przenosin na samozatrudnienie).

Mały ZUS 2020 – szczegóły projektu, jak skorzystać

Należy pamiętać, że obniżka składek ZUS dotyczy jedynie ubezpieczeń społecznych, czyli ubezpieczenia emerytalnego, chorobowego, rentowego i wypadkowego. Nowe przepisy nie obejmują składki zdrowotnej – jej wysokość pozostanie bez zmian, bez względu na roczny przychód firmy. Obniżone składki będzie można płacić maksymalnie przez 3 lata (36 miesięcy) w ciągu 5 lat prowadzenia działalności gospodarczej.

Zysk dla przedsiębiorców – straty dla budżetu

Jedno jest pewne: nowy projekt ułatwień dla drobnych przedsiębiorców nie został zrealizowany z myślą o reperacji budżetu państwa. Prognozowane straty dla Skarbu Państwa szacowane są na 1,3 miliarda zł w samym 2020 roku (przy czym kwota ta prawdopodobnie wzrośnie na przestrzeni kolejnych lat). Strona rządowa prognozuje, że na przepisach rozszerzających Mały ZUS skorzysta blisko 300 tys. firm.

Newsletter

Zapisz się do newslettera ARPI Accounting i otrzymuj specjalne podsumowanie najciekawszych artykułów z tego miesiąca.

ARPI Accounting jest częścią ARPI Group, firmy, która rozpoczęła swoją działalność w Polsce w 2001 roku.

www.arpi.com