Podatek u źródła (ang. withholding tax, WHT) to forma podatku od kwot przekraczających 2 mln zł w skali roku, wypłacanych jednemu kontrahentowi za granicę w ramach dywidend, odsetek, należności z tytułów licencyjnych i wynagrodzeń za świadczone usługi niematerialne. Zgodnie z przepisami obowiązującymi aktualnie, podmioty mogły ubiegać się o zwolnienie lub preferencyjną stawkę podatku u źródła już w chwili dokonywania wypłaty. Spore kontrowersje wzbudza jednak zapis o konieczności zachowania należytej staranności w trakcie weryfikacji kontrahenta.
Przez należytą staranności ustawodawcy rozumieją szereg działań, podejmowanych przez płatnika WHT, mających na celu zminimalizowanie ryzyka nieprawidłowości z winy kontrahenta. Niestety definicja i spodziewany zakres tych działań są wciąż niejasne. Z uwagi na to, Ministerstwo opublikowało zbiór porad pod nazwą „Zasady poboru u źródła”.
Publikacja nie przynosi spójnej i jednoznacznej definicji „należytej staranności w WHT”. Zamiast tego wskazuje szereg dobrych praktyk, którymi należy się kierować, by dochować należytej staranności podczas sprawdzania podmiotów zagranicznych w trakcie dokonywania transakcji. Dlatego płatnik podatku u źródła, sprawdzając możliwość zwolnienia lub zastosowania preferencyjnej stawki, powinien zadbać o poniższe kwestie.
Ustawodawcy proponują zestaw pytań, na które należy każdorazowo odpowiedzieć, by skutecznie zweryfikować kontrahenta.
Pamiętajmy, że zestaw pytań zaproponowanych przez Ministerstwo nie jest wyczerpującym zbiorem procedury zachowania należytej staranności, lecz zestawem sugestii, z których można dobrowolnie korzystać.
Możemy spodziewać się, że Ministerstwo poszerzy zakres objaśnień, wprowadzając jednoznaczne definicje i praktyki. Wśród wariantów, nad którymi zastanawiają się aktualnie ustawodawcy, znajduje się m.in. powrót do wymogu posiadania certyfikatu rezydencji oraz wprowadzenie „białej listy” państw, wobec których zastosowanie będą miały preferencyjne przepisy.