Loading...
4 września 2019

Obniżenie PIT do 17% od 1 października 2019 – bilans zysków i strat

Rząd zdecydował w lipcu o obniżce stopy PIT z 18% na 17% dla przychodów z pierwszego progu podatkowego, przy jednoczesnym podniesieniu kosztów uzyskania przychodu. Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym wciąż wywołuje sporo kontrowersji. Rozporządzenie ma wejść w życie już 1 października 2019 r.

Rozporządzenie obniżające stawkę PIT dotyczy jedynie pierwszego progu podatkowego. Próg drugi pozostanie niezmiennie na poziomie 32% z kwotą progu wynoszącą 82 528 zł. To kolejna próba zmniejszenia tzw. klina podatkowego (różnicy między wynagrodzeniem netto a kwotą przeznaczoną przez pracodawcę na koszty zatrudnienia pracownika).

Ustawa zakłada również ponad dwukrotne zwiększenie zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów. Zmiany polskiego prawa w tym zakresie nie były dokonywane od ponad dekady. Na zmianie zyskają przede wszystkim osoby wykonujące działalność gospodarcza osobiście, a więc menadżerowie na kontraktach czy członkowie rad nadzorczych.

Kto zyska na obniżeniu stawki PIT?

Obniżka obejmie ogół podatników, którzy uzyskują dochody podlegające opodatkowaniu na ogólnych zasadach – przy zastosowaniu skali podatkowej (a więc obejmie również emerytów, rencistów i przedsiębiorców, którzy w odniesieniu do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie wybrali podatku liniowego czy ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych).

Obniżenie PIT do 17% – zysk dla pracowników

Niezaprzeczalną korzyścią wynikającą z nowego rozporządzenia będą wyższe wynagrodzenia na rękę dla wszystkich pracowników w 2019 roku:

 

Wynagrodzenie brutto Oszczędność w skali roku, 2019
2250 zł miesięcznie 472 zł
4765 zł miesięcznie 732 zł

 

Zmienią się również diametralnie koszty uzyskania przychodów zmienią się zgodnie z poniższym:

 

Typ zatrudnienia Obecnie Po nowelizacji
Jeden etat 1 335,00 zł 3 000 zł roczne
Jeden etat, dojeżdżający 1 668,72 zł 3 600 zł roczne
Wiele etatów 2 002,05 zł 4 500 zł roczne
Wiele etatów, dojeżdżający 2 502,56 zł 5 400 zł roczne

 

Obniżenie PIT do 17% – straty dla samorządów

Komentatorzy są jednak zgodni, że szybki termin wdrożenia tak istotnej i pracochłonnej dla sektora administracyjnego zmiany może spowodować organizacyjny i proceduralny chaos.

Na projekcie obniżenia stawki PIT straci nie tylko budżet krajowy (ma kosztować państwo rocznie ok. 6,3 mld zł), ale też – znacząco – samorządy i polskie miasta.

Z powodu niższego podatku wiele polskich miast będzie musiało zrezygnować z ważnych inwestycji, wartych miliony złotych. Jak informuje portal samorządowy, już ponad 70 miast należących do Związku Miast Polskich zrewidowało oficjalne listy inwestycji i wykreśliło z nich inwestycje, na które po obniżce stawki PIT nie znajdą funduszy. Chodzi m.in. o inwestycję w transport publiczny czy infrastrukturę szkolną i oświatową.

Pozostałe wpisy

 • Wszystkie artykuły
 • VAT
 • Ulgi podatkowe
 • Polski Ład
 • Sprawozdania finansowe
 • Ukraina
 • Fakturowanie
 • PIT
 • CIT
 • Tarcze antykryzysowe
 • Prawo przedsiębiorców
 • PPK
 • Kadry i BHP

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z najważniejszymi zmianami w polskim prawie

ARPI Accounting jest częścią ARPI Group, firmy, która rozpoczęła swoją działalność w Polsce w 2001 roku.

www.arpi.com