Loading...
4 września 2019

Obniżenie PIT do 17% od 1 października 2019 – bilans zysków i strat

Rząd zdecydował w lipcu o obniżce stopy PIT z 18% na 17% dla przychodów z pierwszego progu podatkowego, przy jednoczesnym podniesieniu kosztów uzyskania przychodu. Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym wciąż wywołuje sporo kontrowersji. Rozporządzenie ma wejść w życie już 1 października 2019 r.

Rozporządzenie obniżające stawkę PIT dotyczy jedynie pierwszego progu podatkowego. Próg drugi pozostanie niezmiennie na poziomie 32% z kwotą progu wynoszącą 82 528 zł. To kolejna próba zmniejszenia tzw. klina podatkowego (różnicy między wynagrodzeniem netto a kwotą przeznaczoną przez pracodawcę na koszty zatrudnienia pracownika).

Ustawa zakłada również ponad dwukrotne zwiększenie zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów. Zmiany polskiego prawa w tym zakresie nie były dokonywane od ponad dekady. Na zmianie zyskają przede wszystkim osoby wykonujące działalność gospodarcza osobiście, a więc menadżerowie na kontraktach czy członkowie rad nadzorczych.

Kto zyska na obniżeniu stawki PIT?

Obniżka obejmie ogół podatników, którzy uzyskują dochody podlegające opodatkowaniu na ogólnych zasadach – przy zastosowaniu skali podatkowej (a więc obejmie również emerytów, rencistów i przedsiębiorców, którzy w odniesieniu do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie wybrali podatku liniowego czy ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych).

Obniżenie PIT do 17% – zysk dla pracowników

Niezaprzeczalną korzyścią wynikającą z nowego rozporządzenia będą wyższe wynagrodzenia na rękę dla wszystkich pracowników w 2019 roku:

 

Wynagrodzenie bruttoOszczędność w skali roku, 2019
2250 zł miesięcznie472 zł
4765 zł miesięcznie732 zł

 

Zmienią się również diametralnie koszty uzyskania przychodów zmienią się zgodnie z poniższym:

 

Typ zatrudnieniaObecniePo nowelizacji
Jeden etat1 335,00 zł3 000 zł roczne
Jeden etat, dojeżdżający1 668,72 zł3 600 zł roczne
Wiele etatów2 002,05 zł4 500 zł roczne
Wiele etatów, dojeżdżający2 502,56 zł5 400 zł roczne

 

Obniżenie PIT do 17% – straty dla samorządów

Komentatorzy są jednak zgodni, że szybki termin wdrożenia tak istotnej i pracochłonnej dla sektora administracyjnego zmiany może spowodować organizacyjny i proceduralny chaos.

Na projekcie obniżenia stawki PIT straci nie tylko budżet krajowy (ma kosztować państwo rocznie ok. 6,3 mld zł), ale też – znacząco – samorządy i polskie miasta.

Z powodu niższego podatku wiele polskich miast będzie musiało zrezygnować z ważnych inwestycji, wartych miliony złotych. Jak informuje portal samorządowy, już ponad 70 miast należących do Związku Miast Polskich zrewidowało oficjalne listy inwestycji i wykreśliło z nich inwestycje, na które po obniżce stawki PIT nie znajdą funduszy. Chodzi m.in. o inwestycję w transport publiczny czy infrastrukturę szkolną i oświatową.

Pozostałe wpisy

 • Wszystkie artykuły
 • VAT
 • Ulgi podatkowe
 • Polski Ład
 • Sprawozdania finansowe
 • Ukraina
 • Fakturowanie
 • PIT
 • CIT
 • Tarcze antykryzysowe
 • Prawo przedsiębiorców
 • PPK
 • Kadry i BHP

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z najważniejszymi zmianami w polskim prawie

ARPI Accounting jest częścią ARPI Group, firmy, która rozpoczęła swoją działalność w Polsce w 2001 roku.

www.arpi.com