Loading...
14 października 2019

Prosta Spółka Akcyjna – nowa forma działalności gospodarczej

Od 1 marca 2021 roku możemy spodziewać się wejścia w życie ustawy o prostych spółkach akcyjnych. W założeniu to ukłon w stronę młodych przedsiębiorców, tworzących swój biznes wokół innowacji technologicznych. Projekt obiecuje znaczne ułatwienia procedur rejestracji i prowadzenia nowej spółki.

Prosta spółka akcyjna to całkiem nowa forma prawna prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Pod względem wymagań i trudności prowadzenia sytuuje się między spółką akcyjną (która w praktyce jest droga w utrzymaniu) a spółką z o.o. (czyli formą uznawaną powszechnie za przestarzałą).

Istotną barierą dla młodych przedsiębiorców, którzy chcą zarejestrować spółkę notowaną na giełdzie jest ustawowa kwota minimalna wkładu kapitału akcyjnego. Aby utworzyć tradycyjną spółkę akcyjną w 2019 roku, założyciele musieli wnieść minimum 100000 zł kapitału. Prosta spółka akcyjna pozwoli na rozpoczęcie działalności gospodarczej z kapitałem wynoszącym jedynie 1 zł.

Kolejną zaletą PSA jest możliwość emisji akcji założycielskich. Ten specjalny rodzaj akcji umożliwia posiadaczom zachowanie stałej wartości procentowej praw głosu po każdej kolejnej emisji akcji. Ustawa przewiduje również możliwość objęcia akcji w zamian za usługę lub świadczenie pracy, tym samym prosta spółka akcyjna staje się jedyną formą prawną działalności gospodarczej dająca współpracownikom możliwość aportową.

Nowe możliwości dla młodych przedsiębiorców

Projekt adresowany jest do przedsiębiorców z branży nowych technologii, zwłaszcza tworzących start-upy. Nie znaczy to jednak, że nowa forma prawna będzie zarezerwowana wyłącznie dla wybranych typów przedsiębiorczości. Każdy zainteresowany podmiot będzie mógł zawnioskować o utworzenie nowej spółki już od 1 marca 2021 roku.

Zawarcie umowy spółki

Ustawa przewiduje możliwość zawarcia umowy spółki przez internet – z wykorzystaniem wzorca umowy udostępnionego przez Ministerstwo Finansów. To sposób, który z założenia ma odpowiadać jak największej ilości nowych przedsiębiorców, dlatego założenie spółki o nietypowym profilu działalności z pomocą e-formularza może okazać się trudne/niemożliwe.

Utworzenie organów zarządzających spółką

Innowacją względem starszych typów spółek jest możliwość utworzenia tylko jednego organu ustawowego (np. zarządu) w spółce, zgodnego z treścią umowy spółki. Wcześniej obowiązkiem twórców spółki było wyznaczenie drugiego organu wewnętrznego, najczęściej była to rada nadzorcza, kontrolująca prace zarządu. Ustawa nie określa liczebności organów w nowej spółce akcyjnej, dlatego zarząd może składać się z jednej osoby.

Wkład minimalnego kapitału akcyjnego

Największym udogodnieniem dla młodych przedsiębiorców, start-upowców, będzie z pewnością minimalny próg wkładu kapitału akcyjnego, który wynosi 1 zł. To istotna zmiana dla osób nie dysponujących na starcie wysokim kapitałem. Przypomnijmy: minimalny wkład finansowy potrzebny do założenia tradycyjnej spółki akcyjnej wynosi aktualnie 100000 zł.

Rejestracja spółki

Jeśli spółka założona została przez internet, rejestracja w Krajowym Rejestrze Sądowym odbywa się automatycznie. W pozostałych przypadkach, ustawa nie przewiduje nowych lub uproszczonych procedur, dlatego rejestracja odbywa się identycznie jak w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Sprzedaż prostej spółki akcyjnej

Wśród udogodnień nowej spółki, które nie były dostępne wcześniej w ramach obecnie stosowanych form, znajdziemy również możliwość sprzedania Prostej Spółki Akcyjnej bez udziału notariusza – aczkolwiek wymagane jest zachowanie formy dokumentowej czynności prawnych.

Według prognoz strony rządowej, możemy spodziewać się ok. 14 tyś nowych Prosty Spółek Akcyjnych rocznie.

Pozostałe wpisy

 • Wszystkie artykuły
 • VAT
 • Ulgi podatkowe
 • Polski Ład
 • Sprawozdania finansowe
 • Ukraina
 • Fakturowanie
 • PIT
 • CIT
 • Tarcze antykryzysowe
 • Prawo przedsiębiorców
 • PPK
 • Kadry i BHP

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z najważniejszymi zmianami w polskim prawie

ARPI Accounting jest częścią ARPI Group, firmy, która rozpoczęła swoją działalność w Polsce w 2001 roku.

www.arpi.com