Tarcza 5.0 weszła w życie 15 października na mocy ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 z 17 września 2020 roku.
Inaczej niż w przypadku poprzednich Tarcz, nowe przepisy proponują mechanizmy wsparcia dedykowane przedstawicielom wybranych branż, według rejestru Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) 2007. Nowe przepisy pozwalają na zwolnienie ze składek ZUS za okres 3 miesięcy (lipiec-wrzesień 2020) dla wskazanych branż. Wprowadzają również nowe świadczenia postojowe, głównie dla przedstawicieli branży turystycznej, transportowej i eventowej.
Kogo dotyczy? Świadczenia postojowe przysługują przedsiębiorcom prowadzącym działalność gospodarczą jako:
Zgodnie z treścią rozporządzenia, świadczenie postojowe przysługuje nie więcej niż trzykrotnie – z zachowaniem warunku, że dany przedsiębiorca nie korzystał ze świadczenia już trzykrotnie w przeszłości. Kwota wsparcia wynosi 80% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalanego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, obowiązującego w 2020 r.
Szczegółowe warunki przyznawania świadczenia można znaleźć tutaj.
Kogo dotyczy? Przedsiębiorców zakwalifikowanych w rejestrze PKD jako przedstawiciel branż:
Warunkiem koniecznym ubiegania się o dodatkowe świadczenie postojowe jest uzyskanie przychodu z klasyfikującej się działalności w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku, niższy co najmniej o 75% w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu kalendarzowym w 2019 roku. Przysługuje maksymalnie trzykrotnie, wyłącznie przedsiębiorcom, którzy korzystali wcześniej ze świadczenia postojowego (minimum raz).
Kogo dotyczy? Lista branż PKD pokrywa się z listą dotyczącą dodatkowych świadczeń postojowych (patrz wyżej) z dodatkiem:
Zwolnienie obejmuje wyłącznie trzy miesiące kalendarzowe: lipiec, sierpień i wrzesień 2020 roku. W szczególności dotyczy składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych.
Przedsiębiorcy ubiegający się o zwolnienie musieli być zgłoszeni jako płatnicy składek przed 30 czerwca 2020 roku. Aby zakwalifikować się do zwolnienia ze skłądek ZUS, przychód uzyskany w pierwszym miesiącu kalendarzowym, za który składany jest wniosek o zwolnienie z opłacania składek, powinien być niższy co najmniej o 75% w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu kalendarzowym w 2019 roku.
Wniosek należy złożyć przed 30 listopada, natomiast deklaracje rozliczeniowe i imienne raporty miesięczne powinny zostać złożone za miesiące wskazane we wniosku najpóźniej do 31 października 2020 roku.