Na początku bieżącego roku pracodawcy stanęli przed wyborem, czy podejmować trud digitalizacji teczek pracowniczych, czy pozostać przy tradycyjnej formie archiwizacji. Bez względu na dokonany wybór, e-dokumentacja pracownicza (tak jak jej papierowy odpowiednik) musi być podzielona na 4 części:
A – dokumenty sprzed okresu zatrudnienia: życiorysy, świadectwa pracy, orzeczenia lekarskie okresowe i kontrolne.
B – dokumenty gromadzone w trakcie okresu zatrudnienia pracownika: umowa o pracę, zakres obowiązków, zaświadczenie lekarskie, dokumenty związane z urlopami, szkoleniami, badaniami, BHP.
C – dokumenty związane z rozwiązaniem stosunku pracy: wypowiedzenie, świadectwa pracy.
D – dokumenty związane z ponoszeniem przez pracownika odpowiedzialności porządkowej (kary, nagany).
Nowelizacja rozporządzenia w sprawie dokumentacji pracowniczej wprowadziła nowy wymiar czasu dla obowiązkowego przechowywania i archiwizacji dokumentów. Skrócenie wymogu z 50 do 10 lat obejmie automatycznie teczki wszystkich pracowników zatrudnionych po 1 stycznia 2019 roku.
Moment zatrudnienia pracownika | Ustawowy czas przechowywania dokumentacji pracowniczej |
Po 01.01.2019 | 10 lat |
01.01.1999 – 31.12.2018 | 50 lat, z możliwością skrócenia do 10 lat po złożeniu do ZUS oświadczenia ZUS ODW i raportu ZUS RIA |
Przed 31.12.1999 | 50 lat, ustawa nie przewiduje możliwości skrócenia |
Skrócenie okresu przechowywania z 50 do 10 lat wymaga złożenia odpowiednich podań do ZUS. Oświadczenie ZUS ODW jest niezbędne i służy jako deklaracja woli przekazania raportów informacyjnych ZUS RIA.
Terminy składania raportów ZUS RIA wiążą się bezpośrednio z datą zakończenia współpracy z danym pracownikiem lub zleceniobiorcą (oraz wyrejestrowaniem go z ubezpieczeń społecznych), dlatego nie można wskazać jednej daty ostatecznej, która obowiązuję wszystkich pracodawców.
Dodatkowo, zgodnie z rozporządzeniem, pracodawca zobowiązany jest do przekazania pracownikowi raportu w formie papierowej oraz do wydania dokumentów związanych z zatrudnieniem jedynie po złożeniu pisemnego wniosku przez pracownika, nie wcześniej niż po upływie 10 lat od złożenia raportu.