JPK_VAT będzie zawierał kompletną informację o zakupach i sprzedaży (ewidencja VAT za dany okres), pozycje z obecnej deklaracji VAT-7 (VAT-7K) oraz wszystkie niezbędne dane potrzebne do analizy poprawności. Połączenie dwóch oddzielnych dokumentów w jeden format nie tylko zmniejszy ilość obowiązków sprawozdawczych wobec Urzędów Skarbowych oraz zaoszczędzi czas, ale też uchroni przed składaniem dublujących się informacji. Zmianę odczuje również strona administracyjna – zmniejszy się liczba przetwarzanych dokumentów, a weryfikacja poprawności kwot podatku należnego i naliczonego będzie odbywać się automatycznie, bez udziału podatnika.
Konsekwencją uproszczenia procedur będzie również mniejsza ilość kontroli podatkowych oraz postępowań weryfikujących poprawność przesłanych przez podatników danych.
Deklarację będzie można podpisać podpisem kwalifikowanym, profilem zaufanym lub danymi autoryzującymi.
Pierwotnie wdrożenie nowej deklaracji JPK_VAT miało odbyć się w dwóch etapach. Jednak z uwagi na kryzys wywołany pandemią koronawirusa, polski rząd zdecydował w marcu o ujednoliceniu terminu wejścia w życie deklaracji JPK_VAT dla wszystkich przedsiębiorców. Od 1 października 2020 roku do składania JPK_VAT zobowiązane zostaną zatem zarówno największe przedsiębiorstwa, jak i średnie, mniejsze i mikro przedsiębiorstwa oraz pozostali czynni podatnicy VAT. Po dacie granicznej nie będzie już powrotu do stosowania poprzednich formatów (VAT-7, VAT-7K). Również firmy, które zdecydują się na wcześniejsze przejście na nowy format, nie będą mogły tej decyzji cofnąć.
JPK_VAT składany w cyklach miesięcznych należy przedłożyć do 25. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni z pominięciem sobót i dni ustawowo wolnych od pracy. Podatnicy rozliczający się w cyklach kwartalnych powinni wpierw wypełnić część ewidencyjną za pierwsze 2 miesiące każdego kwartału, a następnie, po zakończeniu danego kwartału, wypełnić ewidencję za 3 miesiąc kwartału i złożyć część deklaracyjną za cały okres.
29 stycznia Ministerstwo Finansów opublikowało informację na temat planowanego udostępnienia bezpłatnych narzędzi – w formie aplikacji i interaktywnych formularzy – pomagających w przygotowaniu i wysyłaniu deklaracji w nowym formacie. Ułatwienia zostały przygotowane z myślą o najmniejszych przedsiębiorcach. W skład pakietu wchodzi: