Kasy fiskalne w formie aplikacji mobilnej nie są pomysłem nowym. Podobne oprogramowanie zostało wprowadzone i działa w wielu europejskich krajach. W Polsce ich wprowadzenie konsultowane było w zeszłym roku, jednak dopiero przy okazji ustawy o kasach fiskalnych online, Ministerstwo Finansów doprecyzuje, jakie wymagania powinny spełniać aplikacje. Wprowadzenie w pełni optymalnego oprogramowania na rynek to już kwestia najbliższych miesięcy.
Celem ustawowego wprowadzenia do obrotu innowacyjnych kas online w formie aplikacji jest z pewnością chęć zmniejszenia kosztów ponoszonych przez przedsiębiorców w ramach ewidencji sprzedaży. Wymóg kupna urządzenia może więc zostać zastąpiony wymogiem posiadania certyfikatu uprawniającego do korzystania z aplikacji. Mało prawdopodobne jest jednak, że aplikacje z kasą fiskalną będą dostępne bezpłatnie.
Oprogramowania fiskalne będą musiały przejść niezbędny proces fiskalizacji oraz zostać wpisane do rejestru CEKR.
W związku z tym warto przypomnieć, że od przyszłego roku ruszy wymiana kas fiskalnych na modele ze stałą łącznością on-line. Dla przedsiębiorców z branż najbardziej narażonych na nieprawidłowości w rozliczeniach podatku VAT (i z tego względu zobligowanych do wymiany kas najwcześniej), rząd przygotował program ulg na zakup nowych kas w wysokości 90% wartości nowego urządzenia – kwota nie może jednak przekroczyć 700 zł.
Niestety mobilna kasa fiskalna online wciąż nie będzie mogła się obyć bez stałego dostępu do urządzeń drukujących na potrzeby tworzenia dokumentów fiskalnych. Polskie prawo jak na razie nie przewiduje możliwości wysyłki paragonu formą elektroniczną, wymagana jest forma papierowa. Trwają co prawda prace nad e-paragonem, ale na dzień dzisiejszy przedsiębiorcy zobligowani są do przekazywania klientom dowodu transakcji w formie tradycyjnej. Możemy się jednak spodziewać szybkiego rozwoju prawa w kierunku cyfryzacji obiegu dokumentów transakcyjnych.