Projekt nowelizacji prawa upadłościowego przygotowany przez Komisję ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego wprowadza m.in. zmiany dotyczące istotnego terminu składania wniosku o rozpoczęcie procedury upadłościowej. Zgodnie z informacją ustawodawców, zaproponowane rozwiązania mają wyrównać szanse polskich przedsiębiorców względem przedsiębiorców z innych krajów, gdzie wprowadzono podobne rozwiązania legislacyjne.
Jak zmieniły się przepisy prawa upadłościowego i jakich ułatwień z uwagi na pandemię mogą oczekiwać krajowi przedsiębiorcy?
Stan prawny przed wprowadzeniem nowelizacji nakazywał złożenie wniosku o upadłość w terminie 30 dni od dnia wystąpienia podstawy do ogłoszenia upadłości. Definicje podstaw do ogłoszenia upadłości nie uległy zmianie. Najczęstszą przesłanką jest niewypłacalność, czyli:
W ramach Tarczy 2.0, zmianie uległa treść ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (art. 15zzra ust. 1).
Zgodnie z nowelizacją: bieg terminu do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości, o którym mowa w art. 21 Prawa upadłościowego, nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega przerwaniu, jeżeli podstawa do ogłoszenia upadłości dłużnika powstała:
Innymi słowy, zawieszenie biegu terminu dotyczy wyłącznie tych firm, które ucierpiały w trakcie kryzysu wywołanego pandemią COVID-19. Za datę graniczną uznaje się datę ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego, 13 marca 2020 roku.
Firmy, które stały się niewypłacalne już wcześniej, przed pandemią koronawirusa, obowiązuje ustalony odgórnie termin 30 dni na złożenie wniosku o upadłość.
Warto pamiętać, że przedsiębiorstwa wobec których otwarte zostało postępowanie restrukturyzacyjne lub wobec których ogłoszono upadłość, nie kwalifikują się do wsparcia finansowego wprowadzonego przez postanowienia Tarczy antykryzysowej. Mowa przede wszystkim o najistotniejszych dofinansowaniach z:
Wsparcie finansowe w ramach Tarczy zostaje też wstrzymane do czasu prawomocnego rozpatrzenia złożonych wcześniej wniosków upadłościowych lub restrukturyzacyjnych.