2 marca 2022
Udostępnij
Ulga sponsoringowa – korzyści i reguły kwalifikacji
Pakiet ustaw Polski Ład wprowadził wiele kontrowersyjnych rozwiązań, z którymi od początku 2022 roku muszą mierzyć się pracownicy działów HR i księgowości.
Ustawodawca w ramach rekompensaty za podwyżki (warto wymienić choćby wzrost podstawy wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne), zaoferował zestaw ulg, które przysługują podatnikom w zależności od spełnienia określonych kryteriów. To tego grona należą ulgi: prorodzinna, rehabilitacyjna, na innowację, ulga dla klasy średniej (o której pisaliśmy
w osobnym artykule) czy ulga sponsoringowa.
Ulga sponsoringowa to całkowicie nowa forma wsparcia podatkowego, która przysługuje przedsiębiorcy w momencie, gdy ten zaangażuje się w działalność CSR (Społeczna odpowiedzialność biznesu).
Działalność CSR w ogólnym rozumieniu dotyczy wsparcia w dziedzinach sportu, kultury oraz lokalnych inicjatyw, które mieszczą się w zakresie wyznaczonym przez normę ISO 2600 Międzynarodowej Organizacji Standaryzującej.
Przykładem działalności, które zakwalifikują przedsiębiorcę do ulgi może być wspieraniu lokalnych instytucji, współpracy z lokalnymi organizacjami, programów dla dzieci i młodzieży, działań ekologicznych, a także inwestycyjnych (np. budowanie dróg). Również działania proekologiczne oraz kampanie społeczne, pracownicze i oparte o prace wolontariuszy. Więcej informacji na ten temat można znaleźć
na stronie PARP.
Natomiast ustawa wprowadzająca ulgę sponsoringową jednoznacznie wskazuje trzy pola działalności, które będą brane pod uwagę podczas odliczeń podatkowych:
- działalność sportowa – stypendia sportowe, sponsoring klubów sportowych, organizacja imprez;
- organizacja i prowadzenie działalności kulturalnej – wsparcie instytucji kultury wpisanych do określonego rejestru, uczelni artystycznych i publicznych szkół artystycznych;
- wsparcie szkolnictwa wyższego i nauki – stypendia.
Kto kwalifikuje się do ulgi?
Nowa forma wsparcia finansowego dostępna jest dla szerokiego grona odbiorców bez ukrytych czynników wykluczających, w szczególności dla:
- podatników PIT osiągających przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, z której dochody są opodatkowane na ogólnych zasadach według skali podatkowej lub podatkiem liniowym,
- podatników CIT, uzyskujących przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych.
Zasada działania ulgi sponsoringowej
Zgodnie z ustawą, koszt podjętych działań CSR można później odliczyć od podstawy opodatkowania w wymiarze łącznym 150% poniesionych kosztów, w schemacie jak poniżej:
- 100% kwoty przeznaczonego na inicjatywę CSR będzie można odliczyć jako koszt uzyskania przychodów,
- następnie 50% kwoty przeznaczonej na inicjatywę CSR będzie można odliczyć w ramach ulgi sponsoringowej.
Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty. Podatnik zobowiązany jest złożyć informacje o poniesionych kosztach CSR w formie wykazu.
Kwota odliczenia nie może przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym (przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych).